AMD Ryzen 9 9900X3D Box AM5 (5,5GHz) 100-100001368WOF ohne Kühler
- Order number: 89374
- Supplier number: 100-100001368WOF
- EAN: 0730143315579
- Model: 9900X3D
- Series: AMD Ryzen™ 9
- Cores: 12
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.5 GHz
| Eigenschaften | |
| CPU Series | AMD Ryzen 9 |
| Intel Generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Verwendung | Desktop |
| Socket | Socket AM5 |
| CPU-Kerne | 12 |
| Threads max. | 24 |
| Prozessortakt | 4,4 GHz |
| Turbotakt | 5,5 GHz |
| Verlustleistung (TDP/ACP) | 120 W |
| L3-Cache | 140 MB |
| Fertigung | 4 nm |
| Funktionen | |
| Befehlssatzerweiterungen | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Grafik | |
| Grafikchipsatz | AMD Radeon Graphics |
| Speichercontroller | |
| Typ | DDR5-SDRAM |
| Takt | 3600,5600 MHz |
| Channel | Zweikanalig |
| Größe max. | 192 GB |
| Sonstiges | |
| Packaging version | Yes |
| Kühler enthalten | nein |

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2617 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 90572
Price after login

- Model: 265K
- Series: Intel Core Ultra 7
- Cores: 20
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.5 GHz
Art. no.: 85632
Price after login
Viewed