MSI B650M-P PRO (AM5) (D)
- Order number: 76740
- Supplier number: 7E27-001R
- EAN: 4711377100953
- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 192 GB
- Chipset: AMD B650
- Form factor: micro ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | AMD Ryzen 7000 Series |
| Socket | Socket AM5 |
| Chipset | AMD B650 |
| BIOS | UEFI AMI |
| Form Factor | micro ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 192 GB |
| Memory Spaces | 4 |
| Speicher je Speicherplatz | 32GB |
| Memory Type | DDR5-SDRAM |
| RAM Takt | 6000, 5800, 5600, 5400, 5200, 5000, 4800 MHz |
| Speicher Kanäle | Dual |
| Speichertyp | non-ECC;un-buffered |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | 2.5 Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 1 |
| USB 3.1 | 2 |
| USB 3.0 | 2 |
| USB 2.0 | 4 |
| USB C | 1 |
| VGA | 1 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 4 |
| S/PDIF-Out (optisch) | 1 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 1 |
| PCIe 3.0 | 1x PCIe x16; 2xPCIe x1 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8pin |
| SATA 3 | 4 |
| M.2 | 2 |
| M.2 Länge max. | 110mm |
| M.2 Konnektor | M |
| USB-Header USB 2.0 | 4 |
| USB-Header USB 3.0 | 2 |
| USB-Header USB C | 1 |
| Lüfter 4-polig PWM | 7 |
| Sound | |
| Sound-Chip | Realtek ALC897 |
| Sonstiges | |
| LAN | Realtek RTL8125-BG |
| Multi-GPU | ja |
| Multi-GPU Modus | 2-Way AMD CrossFire |
| RAID SATA | 0, 1, 10 |
| RAID M.2 | 0;1 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 1950 |
| Breite (cm) | 30.50 |
| Tiefe (cm) | 24.40 |
| internal graphics | Yes |
| verfügbare Slots | 6 |

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 55363
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 57438

- Model: 7800X3D
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 82710
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 192 GB
- Chipset: Intel B760
- Form factor: ATX
Art. no.: 74059
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 59590
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 55298
Price after login

- Model: 8600G
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 80897

- Model: 5700X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 75328
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 76736
Price after login

- GPU: Radeon RX 7600
- Boost clock speed: 2755 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 74405

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 128 GB
- Form factor: ATX
Art. no.: 72006
Price after login

- Form factor: Mini Tower
- Supported motherboards: micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 15.5 cm
- Max. graphics card length: 40 cm
Art. no.: 44650

- Model: i5-13400F
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 10
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 85056
Price after login

- Capacity: 4 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 76737
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2800 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 68242
Price after login

- Model: i5-12400F
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 6
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.4 GHz
Art. no.: 66860
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 65775
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 9.2 cm
- Noise level: 13.1 dB
Art. no.: 61636
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 59591
Price after login

- Memory: 64 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 78662
Price after login

- Model: i7-14700K
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 20
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.6 GHz
Art. no.: 77374
Price after login

- Total power: 650 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 76716
Price after login

- Model: 7600
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.1 GHz
Art. no.: 71931

- Model: 7700X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.4 GHz
Art. no.: 70308
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2572 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 91071

- GPU: GeForce RTX 5070 Ti
- Boost clock speed: 2452 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 92232
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 86879

- Memory: 64 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 3000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 85015
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 82895
Price after login

- Model: 7600X
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 82709
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
- Transfer rate: 64 Gbit/s
Art. no.: 79111
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 78607

- Model: i9-14900KF
- Series: Intel® Core™ i9
- Cores: 24
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 6 GHz
Art. no.: 77376
Price after login

- Model: i5-14600K
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 14
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 77359

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, EATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 18 cm
- Max. graphics card length: 43 cm
Art. no.: 76832
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 77186
Price after login

- HDD capacity: 2 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA III
- Transfer rate: 6 Gbit/s
Art. no.: 76875
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 75516
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B650
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 75568

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 73700

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 72696
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 72533
Price after login

- Capacity: 500 GB
- Form factor: 2.5"
- Interface: Serial ATA III
- Transfer rate: 6 Gbit/s
Art. no.: 69470
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 68246
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2800 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 67577
Price after login

- Capacity: 2.05 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 65800
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 55367
Price after login

- Recommended usage: Universal
- Interface: RF Wireless
- Keyboard layout: QWERTZ
- Keyboard language: German
Art. no.: 43311
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16.5 cm
- Max. graphics card length: 28 cm
Art. no.: 42942
Price after login

- Recommended usage: Office
- Interface: USB
- Keyboard layout: QWERTZ
- Keyboard language: German
Art. no.: 42542
Price after login
