Gigabyte GA-A520M-S2H (AM4) (D)
- Order number: 60121
- Available from: 15.05.2026
- Supplier number: A520M S2H
- EAN: 4719331809720
- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | AMD Ryzen 3000 Series |
| Socket | Socket AM4 |
| Chipset | AMD A520 |
| BIOS | 128 Mbit |
| Form Factor | micro ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 64 GB |
| Memory Spaces | 2 |
| Speicher je Speicherplatz | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Takt | 2133,2400,2667,2933,3200,3333,3600,4000,4400,4600,4866,5000 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Speichertyp | non-ECC |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 1 |
| USB 3.1 | 0 |
| USB 3.0 | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| VGA | 1 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 2 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 1 |
| PCIe 3.0 | 2 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8pin |
| SATA 3 | 4 |
| M.2 | 1 |
| M.2 Länge max. | 110mm |
| M.2 Konnektor | M |
| USB-Header USB 2.0 | 2 |
| USB-Header USB 3.0 | 1 |
| USB-Header USB C | 0 |
| Lüfter 4-polig PWM | 2 |
| Sound | |
| Sound-Chip | 7.1 Kanäle |
| Sonstiges | |
| LAN | Realtek GbE |
| Multi-GPU | ja |
| RAID SATA | 0, 1, 10 |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 1000 |
| Breite (cm) | 24.40 |
| Tiefe (cm) | 20.50 |
| internal graphics | Yes |
| verfügbare Slots | 3 |

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 70903

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 51600
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 10 cm
- Noise level: 12.4 dB
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 95176
Price after login

- Total power: 550 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 91383

- Total power: 450 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 91381
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17.8 cm
Art. no.: 86697
Price after login

- Form factor: Micro Tower
- Supported motherboards: micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16 cm
- Max. graphics card length: 34 cm
Art. no.: 84516

- Model: 5600GT
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 80901
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 5600 MHz
Art. no.: 71944
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 5600 MHz
Art. no.: 71945
Price after login

- Model: 7700X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.4 GHz
Art. no.: 70308
Price after login

- Model: 5700X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 68603
Price after login

- Model: 5500
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.2 GHz
Art. no.: 68601
Price after login

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: Serial ATA III
Art. no.: 67621
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 65549
Price after login

- Model: 5700G
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 63340
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 9.2 cm
- Noise level: 13.1 dB
Art. no.: 61636
Price after login

- Capacity: 512 GB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 3.0
Art. no.: 61194
Price after login

- Total power: 550 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 56536
Price after login

- Memory: 8 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 54518
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 52547
Price after login

- Capacity: 480 GB
- Form factor: 2.5"
- Interface: Serial ATA III
- Transfer rate: 6 Gbit/s
Art. no.: 48257
Price after login

- Capacity: 240 GB
- Form factor: 2.5"
- Interface: Serial ATA III
- Transfer rate: 6 Gbit/s
Art. no.: 46200
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 45883
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 9.2 cm
- Noise level: 17.8 dB
Art. no.: 38667
Price after login

- Memory: 4 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 100306
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: Intel H610
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 98711
Price after login

- Total power: 650 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Silver
- Form factor: ATX
Art. no.: 92288
Price after login

- GPU: GeForce GT 710
- Max. resolution: 4096 x 2160 pixels
- Memory: 2 GB
Art. no.: 36284
Price after login

- Total power: 650 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS
- Form factor: ATX
Art. no.: 90574
Price after login

- Model: 8400F
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 4.7 GHz
Art. no.: 89904
Price after login

- Model: 5500
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.2 GHz
Art. no.: 89198

- Model: 5600
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.4 GHz
Art. no.: 71620
Price after login

- Model: 8500G
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 80898

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 73830
Price after login

- Model: i3-13100F
- Series: Intel® Core™ i3
- Cores: 4
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.5 GHz
Art. no.: 71847
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 61398
Price after login

- Model: i5-10400
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 6
- Socket: LGA 1200 (Socket H5)
- Boost frequency: 4.3 GHz
Art. no.: 56071
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 54517
Price after login

- HDD capacity: 2 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA III
Art. no.: 47373
Price after login

- Capacity: 256 GB
- Form factor: 2.5"
- Interface: Serial ATA III
- Transfer rate: 6 Gbit/s
Art. no.: 47361
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 9.2 cm
- Noise level: 14 dB
Art. no.: 34207
Price after login


