MSI B760 Gaming Plus Wifi (1700) (D)
- Order number: 74059
- Supplier number: 7D98-007R
- EAN: 4711377086561
- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 192 GB
- Chipset: Intel B760
- Form factor: ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | Intel® Celeron®, Intel® Pentium® Gold |
| Socket | LGA 1700 |
| Chipset | Intel B760 |
| BIOS | 256Mbit AMI UEFI |
| Form Factor | ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 192 GB |
| Memory Spaces | 4 |
| Speicher je Speicherplatz | 32GB |
| Memory Type | DDR5-SDRAM |
| RAM Takt | 4800,5000,5200,5400,5600,5800,6000,6200,6400 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Speichertyp | non-ECC;un-buffered |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | 2.5 Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 1 |
| USB 3.1 | 2 |
| USB 3.0 | 2 |
| USB 2.0 | 4 |
| USB C | 1 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 4 |
| S/PDIF-Out (optisch) | 1 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 1 |
| PCIe 3.0 | 3 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8pin |
| SATA 3 | 4 |
| M.2 | 2 |
| M.2 Länge max. | 110mm |
| M.2 Konnektor | M |
| USB-Header USB 2.0 | 4 |
| USB-Header USB 3.0 | 3 |
| USB-Header USB C | 1 |
| Lüfter 4-polig PWM | 7 |
| Sound | |
| Sound-Chip | 7.1 Kanäle |
| Sonstiges | |
| LAN | Dragon RTL8125BG |
| Multi-GPU | ja |
| Multi-GPU Modus | 2-Way AMD CrossFire |
| RAID SATA | 0, 1, 5, 10 |
| RAID M.2 | 0;1 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 1950 |
| Breite (cm) | 30.50 |
| Tiefe (cm) | 24.40 |
| internal graphics | Yes |
| verfügbare Slots | 6 |

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 55363
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 192 GB
- Chipset: AMD B650
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 76740

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 57438

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 55298
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 76736
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 128 GB
- Form factor: ATX
Art. no.: 72006
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 59590
Price after login

- Model: 7800X3D
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 82710
Price after login

- Model: 5700X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 75328
Price after login

- Memory: 64 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 78662
Price after login

- Model: i7-14700K
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 20
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.6 GHz
Art. no.: 77374
Price after login

- Model: i7-14700KF
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 20
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.6 GHz
Art. no.: 77372
Price after login

- Capacity: 4 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 76737
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 1800 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 81269
Price after login

- Model: i7-14700F
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 20
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.4 GHz
Art. no.: 80257
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B650
- Form factor: ATX
Art. no.: 81010
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17 cm
- Max. graphics card length: 35.5 cm
Art. no.: 78921
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 78607

- Model: i5-14600K
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 14
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 77371
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 77186
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6400 MHz
Art. no.: 77185

- Total power: 650 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 76716
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 72696
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 69941
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 128 GB
- Form factor: ATX
Art. no.: 72002
Price after login

- Model: i5-13600KF
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 14
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.1 GHz
Art. no.: 70911
Price after login

- Model: 5500
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.2 GHz
Art. no.: 68601
Price after login

- Model: i5-12400F
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 6
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.4 GHz
Art. no.: 66860
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 65578

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 59591
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16.5 cm
- Max. graphics card length: 28 cm
Art. no.: 43334
Price after login

- Switch type: Unmanaged
- Ethernet ports: 5
- Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000)
- Switching capacity: 10 Gbit/s
Art. no.: 41166

Art. no.: 101838
Price after login

Art. no.: 100727
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 93898
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17.8 cm
Art. no.: 86697
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2800 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 82283
Price after login

- Model: i5-14400
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 10
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.7 GHz
Art. no.: 80250
Price after login


