PC- Power Supply Gigabyte AORUS ELITE P1000W 1000W Platinum
- Order number: 86091
- Available from: 13.05.2026
- Supplier number: GP-AE1000PM PG5
- EAN: 4719331554521
- Total power: 1000 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Platinum
- Form factor: ATX
| Breite | 150 mm |
| Höhe | 86 mm |
| Tiefe | 140 mm |
| Eigenschaften | |
| Max. power | 1000 W |
| Dauerleistung | 750 W |
| Spezifikation | 3.1 |
| Effizienz (bei 230V) | 92% |
| Certificate | 80 PLUS Platinum |
| Cable management | Fully modular |
| Form Factor | ATX |
| Leistung | |
| +3,3V | 25 A |
| +5V | 25 A |
| +5Vsb | 3 A |
| +12V | 83,3 A |
| -12V | 0,3 A |
| Anschlüsse | |
| Mainboard | 20+4 Pin ATX |
| P8/P4 | 8pin;4+4pin |
| Grafikkarte | 6 |
| SATA (5pin) | 6 |
| IDE/Molex (4pin) | 4 |
| Lüfter | |
| Anzahl | 1 Lüfter |
| Größe | 12 cm |
| Sonstiges | |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht in Gramm | 3,08 kg |

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD X870
- Form factor: ATX
Art. no.: 85383

- Capacity: 4 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 85010
Price after login
Viewed