MSI B760M Gaming Plus WIFI (1700) (D)
- Order number: 80110
- Supplier number: 7D99-017R
- EAN: 4711377154017
- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 192 GB
- Chipset: Intel B760
- Form factor: micro ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | Intel® Celeron®, Intel® Pentium® Gold |
| Sockel | LGA 1700 |
| Chipsatz | Intel B760 |
| BIOS | 256 Mbit |
| Formfaktor | micro ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 192 GB |
| Speicherplätze | 4 |
| Speicher je Speicherplatz | 32GB |
| Speicher Art | DDR5-SDRAM |
| RAM Takt | 6800, 6600, 6400, 6200, 6000, 5800, 5600, 5400, 5200, 5000, 4800 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Speichertyp | non-ECC;un-buffered |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | 2.5 Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 1 |
| USB 3.1 | 2 |
| USB 3.0 | 2 |
| USB 2.0 | 2 |
| USB C | 1 |
| VGA | 0 |
| HDMI | 2 |
| DisplayPort | 2 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 4 |
| S/PDIF-Out (optisch) | 1 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 1 |
| PCIe 3.0 | 2 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8pin |
| SATA 3 | 4 |
| M.2 | 2 |
| M.2 Länge max. | 110mm |
| M.2 Konnektor | M |
| USB-Header USB 2.0 | 4 |
| USB-Header USB 3.0 | 4 |
| USB-Header USB C | 1 |
| Lüfter 4-polig PWM | 7 |
| Sound | |
| Sound-Chip | Realtek ALC897 |
| Sonstiges | |
| LAN | Dragon RTL8125BG |
| Multi-GPU | ja |
| Multi-GPU Modus | 2-Way AMD CrossFire |
| RAID SATA | 0, 1, 5, 10 |
| RAID M.2 | 0;1 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 1950 |
| Breite (cm) | 30.50 |
| Tiefe (cm) | 24.40 |
| interne Grafik | yes |
| verfügbare Slots | 6 |

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: Intel H610
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 77556

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 84904
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 85516

- Model: i5-12400F
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 6
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.4 GHz
Art. no.: 66860
Price after login

- Model: i5-14400F
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 10
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.7 GHz
Art. no.: 80260
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 84905
Price after login

- Total power: 850 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 73213

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 82895
Price after login

- Model: 5600
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.4 GHz
Art. no.: 71620
Price after login

- Model: 7800X3D
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 82710
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 78607
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2573 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 90555
Price after login

- Model: 9800X3D
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
Art. no.: 86553
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B850
- Form factor: ATX
Art. no.: 87126

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 85009
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5070
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 12 GB
Art. no.: 90750

- Model: 7700
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 89199
Price after login

- Capacity: 4 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 84906
Price after login

- Model: 265KF
- Series: Intel Core Ultra 7
- Cores: 20
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.5 GHz
Art. no.: 85636

- Model: i5-14600KF
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 14
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 77369
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 75533
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 75516
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 5600 MHz
Art. no.: 71945
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 60121
Price after login

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 77198
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 89631
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6400 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 89465
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B850
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 87128
Price after login

- Total power: 550 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 86796
Price after login

- Memory: 64 GB
- Memory type: DDR5
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 86242
Price after login

- Display resolution: 1920 x 1080 pixels
- Response time: 1 ms
- Max. refresh rate: 240 Hz
- Energy efficiency class (SDR): E
Art. no.: 86072

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD X870
- Form factor: ATX
Art. no.: 85290

- Model: i5-13400F
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 10
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 85056
Price after login

- Model: 9900X
- Series: AMD Ryzen™ 9
- Cores: 12
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.6 GHz
Art. no.: 84339
Price after login

- GPU: GeForce GT 1030
- Boost clock speed: 1430 MHz
- Memory: 4 GB
Art. no.: 84806
Price after login

- Model: 7600X
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 82709
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 51595
Price after login

- Model: 8600G
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 80897
Price after login

- Model: i5-14500
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 14
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 80249
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B650
- Form factor: ATX
Art. no.: 81010
Price after login

- Model: 5700X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 75328
Price after login

- Model: i7-14700KF
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 20
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.6 GHz
Art. no.: 77372
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 77960
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 192 GB
- Chipset: AMD B650
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 76740

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 5600 MHz
Art. no.: 75042
Price after login

- GPU: Radeon RX 7600
- Boost clock speed: 2755 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 74405

- GPU: GeForce RTX 3060
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 12 GB
Art. no.: 73259

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 73083
Price after login

- Model: i7-13700F
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 16
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.2 GHz
Art. no.: 71841
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: Intel B760
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 72008

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 128 GB
- Form factor: ATX
Art. no.: 72006

- Total power: 1000 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 69823

- Model: i5-12400F
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 6
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.4 GHz
Art. no.: 66857
Price after login

- Model: i9-12900KF
- Series: Intel® Core™ i9
- Cores: 16
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.2 GHz
Art. no.: 64545
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 51600
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 92011
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 92010
Price after login

- Total power: 550 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 91383

- GPU: GeForce RTX 5070
- Boost clock speed: 2512 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 12 GB
Art. no.: 90736
Price after login

- Total power: 450 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 91381
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2572 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 90553

- GPU: GeForce RTX 5070
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 12 GB
Art. no.: 90814

- Total power: 1000 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Platinum
- Form factor: ATX
Art. no.: 90207
