Gigabyte GA-B860 DS3H (1851) (D)
- Order number: 87468
- Supplier number: B860 DS3H
- EAN: 4719331868178
- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: Intel B860
- Form factor: ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | Intel Core Ultra (Serie 1), Intel Core Ultra (Series 2) |
| Sockel | LGA 1851 (Socket V1) |
| Chipsatz | Intel B860 |
| BIOS | UEFI AMI |
| Formfaktor | ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 256 GB |
| Speicherplätze | 4 |
| Speicher je Speicherplatz | 32GB |
| Speicher Art | DDR5-SDRAM |
| RAM Takt | 5600,6400,9066 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Speichertyp | ECC unbuffered;non-ECC unbuffered |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | 2.5 Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 1 |
| USB 3.1 | 1 |
| USB 3.0 | 0 |
| USB 2.0 | 4 |
| VGA | 0 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 4 |
| S/PDIF-Out (optisch) | 1 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 1xPCIe x16 |
| PCIe 3.0 | 2x PCIe x16;1x PCIe x1 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8pin |
| SATA 3 | 4 |
| M.2 | 2 |
| M.2 Länge max. | 110mm |
| M.2 Konnektor | M |
| USB-Header USB 2.0 | 2 |
| USB-Header USB 3.0 | 2 |
| USB-Header USB C | 0 |
| Lüfter 4-polig PWM | 4 |
| Sound | |
| Sound-Chip | Realtek ALC897 |
| Sonstiges | |
| LAN | Realtek RTL8125 |
| Multi-GPU Modus | Nicht unterstützt |
| RAID SATA | 0, 1, 5, 10 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB LED |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 2 kg |
| Breite (cm) | 30.50 |
| Tiefe (cm) | 24.40 |
| interne Grafik | yes |
| verfügbare Slots | 4 |

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 101242
Price after login

- Total power: 750 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 99215
Price after login

Art. no.: 99206
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 98558
Price after login

- HDD capacity: 4 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA III
Art. no.: 98476
Price after login

- GPU: Radeon RX 9060 XT
- Boost clock speed: 3320 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 95874
Price after login

- Total power: 750 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 94625

- Total power: 650 W
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 94396
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2602 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 91074
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060
- Memory: 8 GB
Art. no.: 93897
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 93894
Price after login

- Total power: 750 W
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 93076
Price after login

Art. no.: 92063
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2602 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 91072
Price after login

- Total power: 650 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 92130
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 91227
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060
- Boost clock speed: 2625 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 91543
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060
- Boost clock speed: 2527 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 91545
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2602 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 91077
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2602 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 90813
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 91174
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B850
- Form factor: ATX
Art. no.: 91439
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5070
- Boost clock speed: 2542 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 12 GB
Art. no.: 89623
Price after login

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 5.0
Art. no.: 90306
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5070
- Boost clock speed: 2542 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 12 GB
Art. no.: 89555
Price after login

- Form factor: E-ATX
- Super Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16,0 cm
- Max. graphics card length: 41,0 cm
Art. no.: 90020
Price after login

- GPU: Radeon RX 9070 XT
- Boost clock speed: 2970 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 88318
Price after login

- GPU: Radeon RX 9070
- Boost clock speed: 2700 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 88260
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17.8 cm
Art. no.: 86697
Price after login

- Model: 5500
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.2 GHz
Art. no.: 89198
Price after login

- Model: 9700X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.5 GHz
Art. no.: 88690
Price after login

- Total power: 650 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX 3.1
Art. no.: 88751
Price after login

- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: Intel B860
- Form factor: ATX
Art. no.: 87467
Price after login

- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: Intel B860
- Form factor: ATX
Art. no.: 87466
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B840
- Form factor: ATX
Art. no.: 87516
Price after login

- Model: 5600XT
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.7 GHz
Art. no.: 86986
Price after login

- Form factor: Cube
- Supported motherboards: ATX, micro ATX
- Max. CPU cooler height: 17.5 cm
- Max. graphics card length: 41 cm
Art. no.: 86950
Price after login

- Model: 245KF
- Series: Intel Core Ultra 5
- Cores: 14
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.2 GHz
Art. no.: 85639
Price after login

- Model: 265KF
- Series: Intel Core Ultra 7
- Cores: 20
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.5 GHz
Art. no.: 85635
Price after login

- Model: 285K
- Series: Intel Core Ultra 9
- Cores: 24
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.7 GHz
Art. no.: 85629
Price after login

- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: Intel Z890
- Form factor: ATX
Art. no.: 86031
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 55278
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16 cm
- Max. graphics card length: 41.5 cm
Art. no.: 84518
Price after login

- Total power: 650 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 65342
Price after login

- Total power: 550 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 65341
Price after login

- Total power: 750 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 82713
Price after login

Art. no.: 81731
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16 cm
- Max. graphics card length: 32 cm
Art. no.: 81187
Price after login

- Form factor: Super Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 18,0 cm
- Max. graphics card length: 42,0 cm
Art. no.: 81172
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: E-ATX, ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 18,5 cm
- Max. graphics card length: 43 cm
Art. no.: 81148
Price after login

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 3.0
Art. no.: 67890

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2800 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 82283
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 192 GB
- Chipset: AMD B650
- Form factor: ATX
Art. no.: 82186
Price after login










