Gigabyte GA-B850M FORCE (AM5) (D)
- Order number: 98382
- Supplier number: B850M FORCE
- EAN: 4719331874322
- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B850
- Form factor: micro ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Socket | Socket AM5 |
| Chipset | AMD B850 |
| BIOS | 256 Mbit |
| Form Factor | micro ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 128 GB |
| Memory Spaces | 2 |
| Speicher je Speicherplatz | 64 GB |
| Memory Type | DDR5-SDRAM |
| RAM Takt | 4400,4800,5200,5600,6000,6200,6400,6600,6666,6800,7000,7200,7600,7800,8000,8200,8400,8600,8800,9200,9600 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Speichertyp | ECC unbuffered;non-ECC unbuffered |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | 2.5 Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 1 |
| USB 3.1 | 1 |
| USB 3.0 | 2 |
| USB 2.0 | 2 |
| VGA | 0 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 4 |
| S/PDIF-Out (optisch) | 1 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 1xPCIe x16 |
| PCIe 3.0 | 2x PCIe x16;1x PCIe x1 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8pin |
| SATA 3 | 4 |
| M.2 | 3 |
| M.2 Länge max. | 110mm |
| M.2 Konnektor | M |
| USB-Header USB 2.0 | 2 |
| USB-Header USB 3.0 | 2 |
| USB-Header USB C | 0 |
| Lüfter 4-polig PWM | 2 |
| Sound | |
| Sound-Chip | 7.1 Kanäle |
| Sonstiges | |
| LAN | Realtek RTL8125 |
| Multi-GPU Modus | Nicht unterstützt |
| RAID SATA | 0, 1, 5, 10 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB LED |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 1,18 kg |
| Breite (cm) | 30.50 |
| Tiefe (cm) | 24.40 |
| internal graphics | Yes |
| verfügbare Slots | 4 |

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 98350
Price after login

- Model: 9600X
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.4 GHz
Art. no.: 98084
Price after login

- Total power: 750 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 92274
Price after login

- GPU: Radeon RX 9060 XT
- Boost clock speed: 3320 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 91433
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Noise level: 12.4 dB
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 89954
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17.8 cm
Art. no.: 86700
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 3000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 85014
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 90701
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B650
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 90700
Price after login

- Model: 8600G
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 80897

- Supported motherboards: ATX, Mini-ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 14 cm
- Max. graphics card length: 25 cm
Art. no.: 67973
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 55345
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16.5 cm
- Max. graphics card length: 28 cm
Art. no.: 42942
Price after login
Viewed

