Gigabyte GA-B850 A ELITE WF7 (AM5) (D)
- Order number: 87120
- Supplier number: B850 A ELITE WF7
- EAN: 4719331866105
- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B850
- Form factor: ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Socket | Socket AM5 |
| Chipset | AMD B850 |
| BIOS | UEFI AMI |
| Form Factor | ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 256 GB |
| Memory Spaces | 4 |
| Speicher je Speicherplatz | 64 GB |
| Memory Type | DDR5-SDRAM |
| RAM Takt | 4400,4800,5200,5600,5800,6000,6200,6400,6600,6800,7000,7200,7400,7600,7800,7900,7950,8000,8200 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Speichertyp | ECC unbuffered;non-ECC unbuffered |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | 2.5 Gigabit Ethernet |
| USB 3.1 | 2 |
| USB 3.0 | 5 |
| USB 2.0 | 4 |
| VGA | 0 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 4 |
| S/PDIF-Out (optisch) | 1 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 1xPCIe x16 |
| PCIe 3.0 | 2x PCIe x16;1x PCIe x1 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8pin |
| SATA 3 | 4 |
| M.2 | 3 |
| M.2 Länge max. | 110mm |
| M.2 Konnektor | M |
| USB-Header USB 2.0 | 2 |
| USB-Header USB 3.0 | 1 |
| USB-Header USB C | 0 |
| Lüfter 4-polig PWM | 3 |
| Sound | |
| Sound-Chip | Realtek ALC897 |
| Sonstiges | |
| LAN | 1x Realtek® 2.5 GbE LAN Chip |
| Multi-GPU Modus | Nicht unterstützt |
| RAID SATA | 0, 1, 10 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB LED |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 2,13 kg |
| Breite (cm) | 30.50 |
| Tiefe (cm) | 24.40 |
| internal graphics | Yes |
| verfügbare Slots | 4 |
Incoming

- Total power: 850 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 92276

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 88970
Price after login

- Capacity: 1.02 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 88969
Price after login

- Suitable location: Computer case
- Type: Fan
- Fan diameter: 14 cm
Art. no.: 70384
Price after login

- Model: 7700X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.4 GHz
Art. no.: 86618

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Noise level: 12.4 dB
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 89955
Price after login

- Model: 9800X3D
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
Art. no.: 86553
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 3000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 86304
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 84226
Price after login

- Model: 7800X3D
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 82710
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, EATX, ITX, micro ATX
- Max. CPU cooler height: 17.5 cm
- Max. graphics card length: 36 cm
Art. no.: 77593
Price after login

- Capacity: 4 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 76737
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 76736
Price after login

- Suitable location: Computer case
- Type: Fan
- Fan diameter: 12 cm
Art. no.: 70382
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Noise level: 14 dB
- Number of fans: 2 fan(s)
Art. no.: 89953
Price after login

- Model: 7600X
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 82709
Price after login
Viewed

