ASROCK B550 PRO 4 (AM4) (D)
- Order number: 55278
- Available from: 28.07.2026
- Supplier number: 90-MXBCZ0-A0UAYZ
- EAN: 4710483931482
- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | AMD Ryzen 3000 Series |
| Socket | Socket AM4 |
| Chipset | AMD B550 |
| BIOS | 256 Mbit |
| Form Factor | ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 128 GB |
| Memory Spaces | 4 |
| Speicher je Speicherplatz | 32GB |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Takt | 2133,2400,2667,2933,3200,3466,3600,3733,3800,3866,4000,4133,4200,4266,4333,4400,4466,4533 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Speichertyp | ECC;Non-ECC;Un-buffered |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 1 |
| USB 3.1 | 1 |
| USB 3.0 | 4 |
| USB 2.0 | 0 |
| USB C | 1 |
| VGA | 1 |
| HDMI | 1 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 2 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 1 |
| PCIe 3.0 | 2 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8+4pin |
| SATA 3 | 6 |
| M.2 | 2 |
| M.2 Länge max. | 80mm |
| M.2 Konnektor | M;E |
| USB-Header USB 2.0 | 2 |
| USB-Header USB 3.0 | 1 |
| USB-Header USB C | 0 |
| Lüfter 4-polig PWM | 4 |
| Sound | |
| Sound-Chip | Realtek ALC1200 |
| Sonstiges | |
| LAN | Realtek RTL8111H |
| Multi-GPU | ja |
| Multi-GPU Modus | CrossFireX, Quad-GPU CrossFireX |
| RAID SATA | 0, 1, 10 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB |
| Farbe | schwarz;weiß |
| Gewicht (g) | 465 g |
| Breite (cm) | 30.50 |
| Tiefe (cm) | 24.40 |
| internal graphics | Yes |
| verfügbare Slots | 3 |

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 91083

- GPU: GeForce RTX 5060
- Boost clock speed: 2527 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 92818

- Total power: 650 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 91384
Price after login

- Model: 5600
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.4 GHz
Art. no.: 71620
Price after login

- Form factor: Super Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 19,0 cm
- Max. graphics card length: 42,0 cm
Art. no.: 81173

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Number of fans: 2 fan(s)
Art. no.: 79040

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 67177

- Model: 5800X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.7 GHz
Art. no.: 57772
Price after login
Viewed