VGA MSI GeForce® RTX 5060 8GB Ventus 2X OC
- Order number: 91545
- Supplier number: V537-002R
- EAN: 4711377344272
- GPU: GeForce RTX 5060
- Boost clock speed: 2527 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
| Eigenschaften | |
| Bus-Typ | PCI Express x16 5.0 |
| Bus-Version | 4.0 |
| Bus-Geschwindigkeit | x16 |
| Multi-GPU | SLI, 2-way |
| Grafikchip | |
| Hersteller | NVIDIA |
| Serie | Geforce |
| Graphics chip type | GeForce RTX 5060 |
| Chiptakt | 2685 MHz |
| Boosttakt | 2527 MHz |
| Anzahl | 1 |
| Shader | 3840 |
| Version | 5 |
| 3D API | 12 Ultimate |
| Virtual Reality Ready | Ja |
| Chip-Besonderheiten | Real-Time Ray Tracing |
| Grafikspeicher | |
| Memory size | 8 GB |
| Type | GDDR7 |
| Takt | 28 Gbit/s |
| Anbindung | 128 Bit |
| Ausgänge | |
| HDMI | 1 |
| Display Port | 3 |
| DUAL-Link DVI | Nein |
| Stromversorgung | |
| Anschluss | 1x 8-pin |
| TDP in Watt | 145 W |
| Abmessungen | |
| Breite | 120 mm |
| Höhe | 51 mm |
| Länge | 41 mm |
| Gewicht | 511 g |
| Slot | 2 |
| Sonstiges | |
| Cooling | Active |
| Beleuchtungsfarbe | Multi |
| Besonderheiten | 2 Lüfter |
| Farbe | silber |

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 84904
Price after login

- Model: 5700X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 75328
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5070
- Boost clock speed: 2512 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 12 GB
Art. no.: 89620
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 84905
Price after login

- Total power: 650 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 77391

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: Intel H610
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 77556

- HDD capacity: 2 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA
- Transfer rate: 6 Gbit/s
Art. no.: 58990
Price after login

- HDD capacity: 4 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA III
- Transfer rate: 6 Gbit/s
Art. no.: 53004
Price after login

- Total power: 850 W
- Cabling type: Semi-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 93016
Price after login

- Total power: 1000 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Platinum
- Form factor: ATX
Art. no.: 92915
Price after login

- Total power: 650 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 92273
Price after login

- Switch type: Unmanaged
- Ethernet ports: 5
- Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Art. no.: 88599
Price after login

- Total power: 750 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: PS/2
Art. no.: 88650

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Noise level: 14.2 dB
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 55408
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 55315
Price after login

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 77198
Price after login

- Total power: 750 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
Art. no.: 90584
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 89631
Price after login

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 89661
Price after login

- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: Intel H810
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 88706
Price after login

- Form factor: M.2
- Capacity: 1 TB
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 89432
Price after login

- Model: 5500
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.2 GHz
Art. no.: 89198

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 86760
Price after login

- Model: 245KF
- Series: Intel Core Ultra 5
- Cores: 14
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.2 GHz
Art. no.: 85639
Price after login

- Model: 265KF
- Series: Intel Core Ultra 7
- Cores: 20
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.5 GHz
Art. no.: 85636
Price after login

- Model: 265KF
- Series: Intel Core Ultra 7
- Cores: 20
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.5 GHz
Art. no.: 85635
Price after login

- GPU: Arc A310
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 4 GB
Art. no.: 83891
Price after login

- Model: 7600X
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 82709
Price after login

- Model: 5600X
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 59601
Price after login

- Suitable location: Computer case
- Type: Fan
- Fan diameter: 14 cm
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 81570
Price after login

- Model: 8600G
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 80897

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 58415

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 96 GB
- Chipset: Intel H610 Express
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 81004
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B650
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 76755

- Form factor: M.2
- Capacity: 2 TB
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 75714

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 73830
Price after login

- Model: i7-12700KF
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 12
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 64549
Price after login

- Model: i9-12900KF
- Series: Intel® Core™ i9
- Cores: 16
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.2 GHz
Art. no.: 64545
Price after login

- Model: i9-12900KF
- Series: Intel® Core™ i9
- Cores: 16
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.2 GHz
Art. no.: 64544

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 9.2 cm
- Noise level: 13.1 dB
Art. no.: 61636
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 51598
Price after login

- Memory: 8 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 51596
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 45883
Price after login

- Suitable location: Computer case
- Type: Fan
- Fan diameter: 8 cm
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 38662

Art. no.: 101844
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 90754
Price after login

Art. no.: 67211
Price after login

Art. no.: 64149
Price after login
