VGA Gigabyte GeForce® RTX 5070TI 16GB Windforce SFF
- Order number: 90751
- Available from: 28.07.2026
- Supplier number: GV-N507TWF3-16GD
- EAN: 4719331356002
- GPU: GeForce RTX 5070 Ti
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
| Eigenschaften | |
| Bus-Typ | PCI Express x16 5.0 |
| Bus-Version | 4.0 |
| Bus-Geschwindigkeit | x16 |
| Grafikchip | |
| Hersteller | NVIDIA |
| Serie | Geforce |
| Graphics chip type | GeForce RTX 5070 Ti |
| Chiptakt | 2452 MHz |
| Boosttakt | 2640 MHz |
| Shader | 8960 |
| 3D API | 12.0, 4.6 |
| Grafikspeicher | |
| Memory size | 16 GB |
| Type | GDDR7 |
| Takt | 28000 MHz, 28 GB/s |
| Anbindung | 256 Bit |
| Ausgänge | |
| HDMI | 1 |
| Display Port | 3 |
| DUAL-Link DVI | Nein |
| Stromversorgung | |
| Anschluss | 1x 16-pin |
| Abmessungen | |
| Breite | 126 mm |
| Höhe | 128 mm |
| Länge | 50 mm |
| Gewicht | 1,21 kg |
| Slot | 2 |
| Sonstiges | |
| Cooling | Active |
| Beleuchtungsfarbe | Multi |
| Besonderheiten | 3 Lüfter |
| Farbe | schwarz |

- GPU: GeForce RTX 5070 Ti
- Boost clock speed: 2452 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 92232
Price after login
Incoming

- GPU: GeForce RTX 5070 Ti
- Boost clock speed: 2482 MHz
- Memory: 16 GB
Art. no.: 89435

- Switch type: Unmanaged
- Ethernet ports: 5
- Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000)
- Switching capacity: 10 Gbit/s
Art. no.: 88597

- Memory: 8 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 260-pin SO-DIMM
Art. no.: 86997
Price after login

- Model: 265K
- Series: Intel Core Ultra 7
- Cores: 20
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.5 GHz
Art. no.: 85633
Price after login

- Model: 285K
- Series: Intel Core Ultra 9
- Cores: 24
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.7 GHz
Art. no.: 85630

- Switch type: Managed
- Ethernet ports: 26
- Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000)
- Switching capacity: 56 Gbit/s
Art. no.: 84808
Price after login

- HDD capacity: 2 TB
- HDD size: 2.5"
Art. no.: 52282
Price after login
Incoming

- Switch type: Managed
- Ethernet ports: 16
- Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000)
- Switching capacity: 32 Gbit/s
Art. no.: 32966

- Capacity: 256 GB
- USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Weight: 11 g
Art. no.: 67510
Price after login

- Memory: 8 GB
- Memory type: DDR3L
- Memory clock speed: 1600 MHz
- Form factor: 204-pin SO-DIMM
Art. no.: 65917

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
Art. no.: 55812
Price after login

- Switch type: Unmanaged
- Ethernet ports: 24
- Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000)
- Switching capacity: 48 Gbit/s
Art. no.: 20061
Price after login

- Switch type: Unmanaged
- Ethernet ports: 16
- Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000)
- Switching capacity: 32 Gbit/s
Art. no.: 18294
Price after login
Viewed
