VGA SAPPHIRE PURE Radeon RX 9070 16GB Gaming OC (UEFI)
- Order number: 88260
- Supplier number: 11349-02-20G
- EAN: 4895106295957
- GPU: Radeon RX 9070
- Boost clock speed: 2700 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
| Eigenschaften | |
| Bus-Typ | PCI Express x16 5.0 |
| Grafikchip | |
| Hersteller | AMD |
| Serie | Radeon |
| Graphics chip type | Radeon RX 9070 |
| Chiptakt | 2124 MHz |
| Boosttakt | 2210 MHz |
| Shader | 3584 |
| 3D API | 12 Ultimate |
| Virtual Reality Ready | Ja |
| Grafikspeicher | |
| Memory size | 16 GB |
| Type | GDDR6 |
| Takt | 20 Gbit/s |
| Anbindung | 256 Bit |
| Ausgänge | |
| HDMI | 2 |
| Display Port | 2 |
| DUAL-Link DVI | Nein |
| Stromversorgung | |
| Anschluss | 2x 8-pin |
| TDP in Watt | 266 W |
| Abmessungen | |
| Breite | 120,2 mm |
| Höhe | 280 mm |
| Länge | 61,6 mm |
| Slot | 3 |
| Sonstiges | |
| Cooling | Active |
| Beleuchtungsfarbe | Multi |
| Besonderheiten | 3 Lüfter |
| Farbe | weiß |

- GPU: Radeon RX 9070
- Boost clock speed: 2520 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 88322
Price after login

- GPU: Radeon RX 9060 XT
- Boost clock speed: 3230 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 91695
Price after login

- GPU: Radeon RX 9060 XT
- Boost clock speed: 3290 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 91520
Price after login

- GPU: Radeon RX 9060 XT
- Boost clock speed: 3290 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 91519
Price after login

- GPU: Radeon RX 9060 XT
- Boost clock speed: 3320 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 91433
Price after login

- GPU: Radeon RX 9070
- Memory: 16 GB
Art. no.: 88550
Price after login

- GPU: Radeon RX 9070
- Boost clock speed: 2700 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 88319

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 5600 MHz
Art. no.: 71945
Price after login
Viewed