PC- Case Xigmatek Pano
- Order number: 90020
- Supplier number: EN44250
- EAN: 4711409544250
- Form factor: E-ATX
- Super Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16,0 cm
- Max. graphics card length: 41,0 cm
| Wireless Charging | Nein |
| Eigenschaften | |
| Typ | Pano |
| Farbe | schwarz |
| Width | 285 mm |
| Height | 399 mm |
| Depth | 460 mm |
| Gewicht | 6,81 kg |
| Material | Steel; Tempered Glass |
| Form Factor MB | ATX |
| unterstützt | E-ATX, ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Formfaktor Netzteil | ATX |
| Einschübe extern | |
| Einschübe intern | |
| 3,5 Zoll intern | 2 |
| 2,5 Zoll intern | 3 |
| Erweiterungssteckplätze (hinten) | 7 |
| Lüfter | |
| Deckel (verbaut) | 3x 120 mm (3) / 2x 140 mm (0) |
| Rückseite (verbaut) | 1x 120 mm (1) |
| Seitenteil (verbaut) | 3x 120 mm (3)/ 2x 140 mm (0) |
| Boden (verbaut) | 3x 120 mm (0) |
| Staubschutz | ja |
| Radiator Vorbereitung | Oben - 120/140/240/280/360; Seite - 120/140/240/280; Hinten - 120 |
| Radiator Deckel | 120;140;240;280;360 |
| Radiator Rückseite | 120 |
| Radiator Seitenteil | 120;140;240;280 |
| Anschlüsse extern | |
| USB 3.0 | 1 |
| USB 2.0 | 2 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | Ja |
| Mikrofon 3,5 mm Klinke | Ja |
| Sonstiges | |
| Kabelmanagement | ja |
| Lighting | ARGB |
| max. Grafikkartenlänge | 410 |
| max. CPU Lüfterhöhe | 16,0 cm |
| integriertes Netzteil | |
| integriert | Nein |

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16 cm
- Max. graphics card length: 32 cm
Art. no.: 81187
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: E-ATX, ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 18,5 cm
- Max. graphics card length: 43 cm
Art. no.: 81148
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 5600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 83966
Price after login

- Suitable location: Chipset
- Fan diameter: 13.5 cm
- Noise level: 11.9 dB
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 102083
Price after login

- Suitable location: Chipset
- Fan diameter: 120/135 mm
- Noise level: 11.9 dB
- Number of fans: 2 fan(s)
Art. no.: 102082
Price after login

- Total power: 650 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 102040
Price after login

- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: Intel B860
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 102028
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ATX
- Max. CPU cooler height: 16.6 cm
- Max. graphics card length: 38 cm
Art. no.: 90086
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, EATX, micro ATX, Micro-ITX
- Max. CPU cooler height: 17 cm
- Max. graphics card length: 36 cm
Art. no.: 87484
Price after login

Art. no.: 101857
Price after login

- HDD capacity: 26 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA
- Transfer rate: 6 Gbit/s
Art. no.: 101286
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5080
- Boost clock speed: 2700 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 101689
Price after login

- Model: 250KF Plus
- Series: Intel Core Ultra 5
- Cores: 18
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 99738
Price after login

- Model: 270K Plus
- Series: Intel Core Ultra 7
- Cores: 24
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.5 GHz
Art. no.: 99737
Price after login

- Model: 250K Plus
- Series: Intel Core Ultra 5
- Cores: 18
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 99728
Price after login

- Model: 9950X3D2
- Series: AMD Ryzen™ 9
- Cores: 16
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.6 GHz
Art. no.: 101301
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5070
- Boost clock speed: 2572 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 12 GB
Art. no.: 101494
Price after login

- Display resolution: 2560 x 1440 pixels
- Response time: 1 ms
- Max. refresh rate: 320 Hz
- Energy efficiency class (SDR): F
Art. no.: 100852
Price after login

- HDD capacity: 24 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA
Art. no.: 92431
Price after login

Art. no.: 100453
Price after login

Art. no.: 100055
Price after login

- HDD capacity: 14 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA III
- Transfer rate: 6 Gbit/s
Art. no.: 100316
Price after login

- Wi-Fi standard: Wi-Fi 7 (802.11be)
- Type: Tabletop router
Art. no.: 99516

- Suitable location: Computer case
- Type: Fan
- Fan diameter: 12 cm
- Number of fans: 3 fan(s)
Art. no.: 99716
Price after login

- Suitable location: Computer case
- Type: Fan
- Fan diameter: 12 cm
- Number of fans: 3 fan(s)
Art. no.: 99715
Price after login

- HDD capacity: 3 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA III
Art. no.: 99618
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2602 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 99606
Price after login

- Form factor: Full Tower
- Supported motherboards: ATX, EATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17.5 cm
- Max. graphics card length: 48 cm
Art. no.: 95459
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 9.2 cm
- Noise level: 17.6 dB
Art. no.: 99294
Price after login

- Type: Fan
- Fan diameter: 12 cm
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 99256
Price after login

- Suitable location: Computer case
- Type: Fan
- Fan diameter: 12 cm
- Number of fans: 3 fan(s)
Art. no.: 99255
Price after login

- Total power: 750 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 99215
Price after login

- Total power: 600 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS
- Form factor: ATX
Art. no.: 99214
Price after login

- Total power: 500 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS
- Form factor: ATX
Art. no.: 99213
Price after login

Art. no.: 99197
Price after login

- Suitable location: Computer case
- Type: Fan
- Fan diameter: 12 cm
Art. no.: 98910
Price after login

- HDD capacity: 4 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA
Art. no.: 98520
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD X870E
- Form factor: ATX
Art. no.: 98377
Price after login

Art. no.: 95906
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 10 cm
- Noise level: 12.4 dB
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 95176
Price after login

- HDD capacity: 12 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA III
- Transfer rate: 6 Gbit/s
Art. no.: 95692
Price after login

- HDD capacity: 20 TB
- HDD size: 3.5"
- Interface: Serial ATA III
- Transfer rate: 6 Gbit/s
Art. no.: 95691
Price after login

Art. no.: 95250
Price after login

- Total power: 750 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 95279
Price after login

- Total power: 850 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Titanium
- Form factor: ATX
Art. no.: 95174
Price after login

Art. no.: 94260
Price after login

- Switch type: Managed
- Ethernet ports: 8
- Ethernet ports type: 10G Ethernet (100/1000/10000)
- Switching capacity: 200 Gbit/s
Art. no.: 93989
Price after login

Art. no.: 93874
Price after login

- Switch type: Managed
- Ethernet ports: 4
- Ethernet ports type: 10G Ethernet (100/1000/10000)
- Switching capacity: 120 Gbit/s
Art. no.: 56863
Price after login

- Total power: 750 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 93463
Price after login

- Total power: 750 W
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 93070
Price after login












