Gigabyte GA-B760 GAMING X D4 GEN5 (1700) (D)
- Order number: 99601
- Supplier number: B760 GAMING X DDR4 GEN5
- EAN: 4719331873448
- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: Intel B760
- Form factor: ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | Intel® Celeron®, Intel Core i3 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 14th Gen, Intel Core i5 12th Gen, Intel Core i5 13th Gen, Intel Core i5 14th Gen, Intel Core i7 12th Gen, Intel Core i7 13th Gen, Intel Core i7 14th Gen, Intel Core i9 12th Ge |
| Socket | LGA 1700 |
| Chipset | Intel B760 |
| BIOS | UEFI AMI |
| Form Factor | ATX |
| RAM | |
| Speicher max. | 128 GB |
| Memory Spaces | 4 |
| Speicher je Speicherplatz | 32 GB |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Takt | 2133,2400,2666,2933,3000,3200,3300,3333,3400,3466,3600,3666,3733,3800,3866,4000,4133,4266,4300,4400,4500,4600,4700,4800,4933,5000,5133,5333 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | 2.5 Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 1 |
| USB 3.1 | 1 |
| USB 3.0 | 2 |
| USB 2.0 | 5 |
| VGA | 0 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 2 |
| SATA 3 | 4 |
| M.2 | 3 |
| USB-Header USB 2.0 | 2 |
| USB-Header USB 3.0 | 1 |
| USB-Header USB C | 1 |
| Lüfter 4-polig PWM | 4 |
| Sound | |
| Sound-Chip | 7.1 Kanäle |
| Sonstiges | |
| LAN | Realtek RTL8125 |
| Multi-GPU Modus | Nicht unterstützt |
| RAID SATA | 0, 1, 5, 10 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 1,59 kg |

- Model: i5-12400F
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 6
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.4 GHz
Art. no.: 72558
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5070
- Boost clock speed: 2557 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 12 GB
Art. no.: 89628
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Noise level: 14 dB
- Number of fans: 2 fan(s)
Art. no.: 89951
Price after login

- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: Intel B860
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 87470
Price after login

- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: Intel B860
- Form factor: ATX
Art. no.: 87467
Price after login

- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: Intel B860
- Form factor: ATX
Art. no.: 87466
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: Intel B760
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 87118
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, EATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17.5 cm
- Max. graphics card length: 40 cm
Art. no.: 86944
Price after login

- Total power: 750 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 82713
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16 cm
- Max. graphics card length: 32 cm
Art. no.: 81187
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, EATX, ITX, micro ATX
- Max. CPU cooler height: 17.5 cm
- Max. graphics card length: 38 cm
Art. no.: 65559
Price after login

- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17 cm
- Max. graphics card length: 40.5 cm
Art. no.: 80317
Price after login

- Model: i5-12400F
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 6
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.4 GHz
Art. no.: 66860
Price after login
Viewed
