Gigabyte GA-Z890 A Tachyon ICE (1851) (D)
- Order number: 93846
- Supplier number: Z890 A TACHYON ICE
- EAN: 4719331870898
- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: Intel Z890
- Form factor: Extended ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Sockel | LGA 1851 (Socket V1) |
| Chipsatz | Intel Z890 |
| BIOS | 512 Mbit |
| Formfaktor | Erweitertes ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 128 GB |
| Speicherplätze | 2 |
| Speicher je Speicherplatz | 32GB |
| Speicher Art | DDR5-SDRAM |
| RAM Takt | 9500,9466,9333,9200,9066,8933,8800,8600,8400,8266,8200,8000,7950,7900,7800,7600,7400,7200,7000,6800,6600,6400,6200,6000,5800,5600 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Speichertyp | non-ECC;un-buffered |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, Schnelles Ethernet, Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 2 |
| USB 3.1 | 5 |
| USB 3.0 | 0 |
| USB 2.0 | 0 |
| USB C | 2 |
| VGA | 0 |
| HDMI | 0 |
| DisplayPort | 2 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 4 |
| S/PDIF-Out (optisch) | 1 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 5.0 | 1x PCIe x16 |
| PCIe 3.0 | 2x PCIe x16 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8+8pin |
| SATA 3 | 4 |
| M.2 | 4 |
| M.2 Länge max. | 110mm |
| M.2 Konnektor | M |
| USB-Header USB 2.0 | 1 |
| USB-Header USB 3.0 | 1 |
| USB-Header USB C | 1 |
| Lüfter 4-polig PWM | 7 |
| Sound | |
| Sound-Chip | 7.1 Kanäle |
| Sonstiges | |
| LAN | Realtek RTL8126 |
| Multi-GPU | ja |
| Multi-GPU Modus | Nicht unterstützt |
| RAID SATA | 0, 1, 5, 10 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 3,22 kg |
| Breite (cm) | 30.50 |
| Tiefe (cm) | 25.90 |
| interne Grafik | yes |
| verfügbare Slots | 6 |

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 100511
Price after login

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 98465
Price after login

- Model: 8500G
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 95637
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Noise level: 18.8 dB
- Number of fans: 2 fan(s)
Art. no.: 91237

- Suitable location: Processor
- Number of fans: 3 fan(s)
Art. no.: 92882
Price after login

- Total power: 550 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 92271
Price after login

- GPU: Radeon RX 9060 XT
- Boost clock speed: 3320 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 91433
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060
- Boost clock speed: 2527 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 91546
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Number of fans: 3 fan(s)
Art. no.: 80874
Price after login

- Model: 265F
- Series: Intel Core Ultra 7
- Cores: 20
- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 88469

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B840
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 91440
Price after login

- Total power: 1000 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 91431

- Recommended usage: Office
- Interface: RF Wireless + Bluetooth
- Keyboard layout: QWERTZ
- Keyboard language: German
Art. no.: 90073
Price after login

- Form factor: E-ATX
- Super Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16,0 cm
- Max. graphics card length: 41,0 cm
Art. no.: 90020
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17.8 cm
Art. no.: 86697
Price after login

- Model: 9600X
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.4 GHz
Art. no.: 88689
Price after login

- Model: 225F
- Series: Intel Core Ultra 5
- Cores: 10
- Socket: FCLGA1851
- Boost frequency: 4.9 GHz
Art. no.: 88467
Price after login

- Suitable location: Motherboard
- Fan diameter: 9.2 cm
- Noise level: 13.3 dB
Art. no.: 88355
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17 cm
- Max. graphics card length: 34 cm
Art. no.: 87388
Price after login

- Form factor: Cube
- Supported motherboards: ATX, micro ATX
- Max. CPU cooler height: 17.5 cm
- Max. graphics card length: 41 cm
Art. no.: 86950
Price after login

- Socket: LGA 1851 (Socket V1)
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: Intel Z890
- Form factor: ATX
Art. no.: 86022

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 3000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 86304
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Number of fans: 2 fan(s)
Art. no.: 84523
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 3000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 85014
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 84914
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B650
- Form factor: ATX
Art. no.: 83727
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2800 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 82283
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Number of fans: 2 fan(s)
Art. no.: 76319
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2800 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 70675
Price after login

- Form factor: Cube
- Supported motherboards: micro ATX
- Max. CPU cooler height: 15 cm
- Max. graphics card length: 32 cm
Art. no.: 69654
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 15.7 cm
- Max. graphics card length: 33.5 cm
Art. no.: 67920
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, EATX, Mini-ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17 cm
- Max. graphics card length: 34 cm
Art. no.: 58263

- Form factor: Tower
- Supported motherboards: micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 15.5 cm
- Max. graphics card length: 40 cm
Art. no.: 44649
Price after login



