Gigabyte GA-X870 A STEALTH (AM5) (D)
- Order number: 99602
- Supplier number: X870 AORUS STEALTH
- EAN: 4719331878801
- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD X870
- Form factor: ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Sockel | Sockel AM5 |
| Chipsatz | AMD X870 |
| BIOS | UEFI AMI |
| Formfaktor | ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 256 GB |
| Speicherplätze | 4 |
| Speicher je Speicherplatz | 64 GB |
| Speicher Art | DDR5-SDRAM |
| RAM Takt | 8200,8000,7950,7900,7800,7600,7400,7200,7000,6800,6600,6400,6200,6000,5800,5600,5200,4800,4400 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Speichertyp | non-ECC;un-buffered |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, Schnelles Ethernet, Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 0 |
| USB 3.1 | 2 |
| USB 3.0 | 4 |
| USB 2.0 | 4 |
| VGA | 0 |
| DVI | 1 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 0 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 5 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 1 |
| PCIe 3.0 | 0 |
| PCIe 2.0 | 1x PCIe x16;3x PCIe x1 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8+4pin |
| SATA 3 | 2 |
| M.2 | 4 |
| M.2 Länge max. | 110mm |
| M.2 Konnektor | M |
| USB-Header USB 2.0 | 2 |
| USB-Header USB 3.0 | 1 |
| USB-Header USB C | 0 |
| Lüfter 4-polig PWM | 6 |
| Sound | |
| Sound-Chip | 7.1 Kanäle |
| Sonstiges | |
| LAN | Realtek RTL8126 |
| Multi-GPU Modus | Nicht unterstützt |
| RAID SATA | 0, 1, 5, 10 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB LED |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 4,42 kg |
| Breite (cm) | 30.40 |
| Tiefe (cm) | 24.30 |
| interne Grafik | yes |
| verfügbare Slots | 6 |

- Form factor: Cube
- Supported motherboards: ATX, micro ATX
- Max. CPU cooler height: 17.5 cm
- Max. graphics card length: 41 cm
Art. no.: 86952
Price after login

- Display resolution: 3440 x 1440 pixels
- Response time: 1 ms
- Max. refresh rate: 160 Hz
- Energy efficiency class (SDR): G
Art. no.: 101041
Price after login

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 98350
Price after login

- Model: 9600X
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.4 GHz
Art. no.: 98084
Price after login

- Capacity: 500 GB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 86370
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 70660
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 14 cm
- Max. graphics card length: 27.5 cm
Art. no.: 93929
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B850
- Form factor: ATX
Art. no.: 92807
Price after login

- Total power: 750 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 92274
Price after login

- Capacity: 500 GB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 88971
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B850
- Form factor: ATX
Art. no.: 87124
Price after login

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 86368
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 3000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 86304
Price after login

- Memory: 64 GB
- Memory type: DDR5
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 86242
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 3000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 85014
Price after login

- Model: 8500G
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 80898
Price after login

- Model: 8600G
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 80897
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 13.5 cm
- Noise level: 11 dB
- Number of fans: 2 fan(s)
Art. no.: 78189
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 18.5 cm
- Max. graphics card length: 36 cm
Art. no.: 74855
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 192 GB
- Chipset: AMD A620
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 73827
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2800 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 70681
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2800 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 70675
Price after login

- Capacity: 1.02 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 65799
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, EATX, Mini-ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17 cm
- Max. graphics card length: 34 cm
Art. no.: 58263




