Gigabyte GA-B650 EAGLE (AM5) (D)
- Order number: 83727
- Supplier number: B650 EAGLE
- EAN: 4719331863081
- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B650
- Form factor: ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Socket | Socket AM5 |
| Chipset | AMD B650 |
| BIOS | UEFI AMI |
| Form Factor | ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 256 GB |
| Memory Spaces | 4 |
| Speicher je Speicherplatz | 64 GB |
| Memory Type | DDR5-SDRAM |
| RAM Takt | 4400,4800,5200,5600,6000,6200,6400,6600,6800,7000,7200,7600 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Speichertyp | ECC unbuffered;non-ECC unbuffered |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 1 |
| USB 3.1 | 2 |
| USB 3.0 | 0 |
| USB 2.0 | 6 |
| VGA | 0 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 4 |
| S/PDIF-Out (optisch) | 1 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 3 |
| PCIe 3.0 | 2x PCIe x16;1x PCIe x1 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8pin |
| SATA 3 | 4 |
| M.2 | 3 |
| M.2 Länge max. | 110mm |
| M.2 Konnektor | M |
| USB-Header USB 2.0 | 3 |
| USB-Header USB 3.0 | 1 |
| USB-Header USB C | 1 |
| Lüfter 4-polig PWM | 3 |
| Sound | |
| Sound-Chip | Realtek ALC897 |
| Sonstiges | |
| LAN | Realtek RTL8111H |
| Multi-GPU Modus | Nicht unterstützt |
| RAID SATA | 0, 1, 10 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB LED |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 1850 |
| Breite (cm) | 30.50 |
| Tiefe (cm) | 24.40 |
| internal graphics | Yes |
| verfügbare Slots | 4 |

- Model: 7800X3D
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 82710
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 70660
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 92010
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5080
- Boost clock speed: 2640 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 89922
Price after login
Incoming

- Total power: 850 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 86799

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 85009
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Noise level: 11.9 dB
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 84648
Price after login

- Model: 8600G
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 80897

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 75533
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 75516
Price after login

- HDD capacity: 1 TB
- HDD size: 2.5"
- Interface: USB 3.0/2.0
Art. no.: 75163
Price after login

- Model: 7700X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.4 GHz
Art. no.: 70308
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Noise level: 8 dB
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 34291
Viewed