Gigabyte GA-A520M H ARGB (AM4) (D)
- Order number: 101242
- Supplier number: A520M H ARGB
- EAN: 4719331879822
- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
| Eigenschaften | |
| unterstützte Prozessormodelle | AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 4000 Series, AMD Ryzen 5000 Series, AMD Ryzen PRO 3000 Series, AMD Ryzen PRO 4000 Series, AMD Ryzen PRO 5000 Series |
| Socket | Socket AM4 |
| Chipset | AMD A520 |
| BIOS | 128 Mbit |
| Form Factor | micro ATX |
| geeignet für freien Multiplikator | ja |
| RAM | |
| Speicher max. | 64 GB |
| Memory Spaces | 2 |
| Speicher je Speicherplatz | 32 GB |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Takt | 2133,2400,2667,2933,3200,3400,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4600,4800,5100 MHz |
| Speicher Kanäle | Zweikanalig |
| Speichertyp | non-ECC |
| Controller in CPU | ja |
| Anschlüsse extern | |
| LAN (RJ45) | Gigabit Ethernet |
| PS/2 (Tastatur/Maus) | 1 |
| USB 3.1 | 0 |
| USB 3.0 | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| VGA | 0 |
| DVI | 1 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Mikrofon | 1 |
| Line-Out 3,5 mm Klinke | 2 |
| Anschlüsse intern | |
| PCIe 4.0 | 1 |
| PCIe 3.0 | 1 |
| Mainbord Strom | 24pin |
| CPU Strom | 8pin |
| SATA 3 | 4 |
| M.2 | 1 |
| M.2 Länge max. | 110mm |
| M.2 Konnektor | M |
| USB-Header USB 2.0 | 2 |
| USB-Header USB 3.0 | 1 |
| USB-Header USB C | 0 |
| Lüfter 4-polig PWM | 2 |
| Sound | |
| Sound-Chip | Realtek ALC897 |
| Sonstiges | |
| LAN | Realtek RTL8111H |
| Multi-GPU | ja |
| Multi-GPU Modus | Nicht unterstützt |
| RAID SATA | 0, 1, 10 |
| Beleuchtungsfarbe | RGB |
| Farbe | schwarz |
| Gewicht (g) | 700 g |
| Breite (cm) | 24.40 |
| Tiefe (cm) | 24.40 |
| internal graphics | Yes |
| verfügbare Slots | 3 |

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 77805
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 73830
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 56592
Price after login

- Memory: 4 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 100306
Price after login

- Form factor: Cube
- Supported motherboards: micro ATX, Mini-ATX
- Max. CPU cooler height: 16 cm
- Max. graphics card length: 33.5 cm
Art. no.: 98499
Price after login

Art. no.: 95669
Price after login

Art. no.: 95667
Price after login

Art. no.: 95658
Price after login

- Model: 9600
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.2 GHz
Art. no.: 89610
Price after login

- Total power: 550 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 92271
Price after login

- Capacity: 500 GB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 3.0
Art. no.: 78170
Price after login

- Model: 8400F
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 4.7 GHz
Art. no.: 89904
Price after login

- Model: 8700F
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 89664
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 63944
Price after login

- Model: 7600X
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5.3 GHz
Art. no.: 82709
Price after login

- Internal memory max.: 16 GB
- Form factor: mini ITX
Art. no.: 82452
Price after login

- Model: 5600GT
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 80901
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 55363
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 55362
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 55313

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 55294

- Memory: 8 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 51596
Price after login

- Form factor: Tower
- Supported motherboards: micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 15.5 cm
- Max. graphics card length: 40 cm
Art. no.: 44649
Price after login



