VGA Palit GeForce® RTX 5060 TI 8GB Dual
- Order number: 90555
- Supplier number: NE7506T019P1-GB2062D
- EAN: 4710562245264
- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2573 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
| Eigenschaften | |
| Bus-Typ | PCI Express 5.0 |
| Bus-Version | 4.0 |
| Bus-Geschwindigkeit | x16 |
| Grafikchip | |
| Hersteller | NVIDIA |
| Serie | Geforce |
| Graphics chip type | GeForce RTX 5060TI |
| Chiptakt | 2295 MHz |
| Boosttakt | 2617 MHz |
| Anzahl | 1 |
| Shader | 6144 |
| Version | 5 |
| 3D API | 12 Ultimate |
| Virtual Reality Ready | Ja |
| Chip-Besonderheiten | Real-Time Ray Tracing |
| Grafikspeicher | |
| Memory size | 8 GB |
| Type | GDDR7 |
| Takt | 28 Gbit/s |
| Anbindung | 192 bit |
| Ausgänge | |
| HDMI | 1 |
| Display Port | 3 |
| DUAL-Link DVI | Nein |
| Stromversorgung | |
| Anschluss | 1x 16-pin |
| TDP in Watt | 250 W |
| Abmessungen | |
| Breite | 127,1 mm |
| Höhe | 63,4 mm |
| Länge | 60 mm |
| Slot | 3 |
| Sonstiges | |
| Cooling | Active |
| Beleuchtungsfarbe | Multi |
| Besonderheiten | 3 Lüfter |
| Farbe | schwarz |

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2572 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 91071

- GPU: GeForce RTX 5070 Ti
- Boost clock speed: 2452 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 92232
Price after login
Incoming

- GPU: GeForce RTX 5070
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 12 GB
Art. no.: 90750

- Memory: 64 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 85724
Price after login
Viewed