VGA Gigabyte GeForce® RTX 5080 16GB GAMING OC
- Order number: 88458
- Supplier number: GV-N5080GAMING OC-16GD
- EAN: 4719331355494
- GPU: GeForce RTX 5080
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
| Eigenschaften | |
| Bus-Typ | PCI Express 5.0 |
| Bus-Version | 4.0 |
| Bus-Geschwindigkeit | x16 |
| Grafikchip | |
| Hersteller | NVIDIA |
| Serie | Geforce |
| Grafikchip Typ | GeForce RTX 5080 |
| Chiptakt | 2730 MHz |
| Boosttakt | 2640 MHz |
| Shader | 10752 |
| 3D API | 4.6 |
| Grafikspeicher | |
| Speichergröße | 16 GB |
| Typ | GDDR7 |
| Takt | 30 Gbit/s |
| Anbindung | 256 Bit |
| Ausgänge | |
| HDMI | 1 |
| Display Port | 3 |
| DUAL-Link DVI | Nein |
| Stromversorgung | |
| Anschluss | 1x 16-pin |
| Abmessungen | |
| Breite | 142 mm |
| Höhe | 128 mm |
| Länge | 70 mm |
| Gewicht | 2 kg |
| Slot | 3,5 |
| Sonstiges | |
| Kühlung | aktiv |
| Beleuchtungsfarbe | Multi |
| Besonderheiten | 3 Lüfter |
| Farbe | schwarz |

- Memory: 64 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6400 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 86152
Price after login

- Form factor: Full Tower
- Supported motherboards: ATX, EATX, micro ATX, Mini-ATX, XL-ATX
- Max. CPU cooler height: 19 cm
- Max. graphics card length: 49.5 cm
Art. no.: 75246
Price after login

- GPU: Radeon RX 9070 XT
- Boost clock speed: 2970 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 88318
Price after login

- Model: 9800X3D
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
Art. no.: 86553
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 96 GB
- Chipset: Intel H610
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 86264
Price after login

- Model: i3-14100
- Series: Intel® Core™ i3
- Cores: 4
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.7 GHz
Art. no.: 80254
Price after login

- Model: i7-14700KF
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 20
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.6 GHz
Art. no.: 77364
Incoming

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: Intel H610
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 77556

- Memory: 64 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2800 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 72889
Price after login

- Model: i5-13500
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 14
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.8 GHz
Art. no.: 71832

- Model: i7-13700K
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 16
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.4 GHz
Art. no.: 70914

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 65775
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 51598
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 16.5 cm
- Max. graphics card length: 28 cm
Art. no.: 42942
Price after login

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B850
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 95882
Price after login
Viewed



