Intel Tray Core i7 Processor i7-12700K 3,60Ghz 25M Alder Lake-S
- Order number: 64547
- Supplier number: CM8071504553828
- EAN: 0675901979108
- Model: i7-12700K
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 12
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5 GHz
| Eigenschaften | |
| CPU Type | Alder Lake |
| CPU Series | Intel® Core i7 |
| Intel Generation | Intel® Core™ i7 Prozessoren der 12. Generation |
| Verwendung | Desktop |
| Socket | LGA 1700 |
| CPU-Kerne | 12 |
| Threads max. | 20 |
| Prozessortakt | 3600 MHz |
| Turbotakt | 5 GHz |
| Verlustleistung (TDP/ACP) | 190 Watt |
| L1-Cache | -- |
| L2-Cache | -- |
| L3-Cache | 25 MB |
| Fertigung | 14nm |
| Funktionen | |
| Befehlssatzerweiterungen | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Grafik | |
| Grafikchipsatz | Intel UHD Graphics 770 |
| Speichercontroller | |
| Typ | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Takt | 4800; 3200 |
| Channel | Zweikanalig |
| Größe max. | 128 GB |
| Sonstiges | |
| Packaging version | Tray |
| Kühler enthalten | nein |
| Breite (mm) | 38 |
| Höhe (mm) | 4 |
| Tiefe (mm) | 45 |
| Gewicht (g) | 36 |

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 98465
Price after login
Incoming

- Total power: 750 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 94625

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 6000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 92010
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 86161
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Noise level: 25 dB
Art. no.: 90589

- Socket: Socket AM5
- Internal memory max.: 256 GB
- Chipset: AMD B850
- Form factor: ATX
Art. no.: 87121
Price after login

- Total power: 850 W
- Certification: 80 PLUS Gold
- Form factor: ATX
Art. no.: 85847

- Suitable location: Motherboard, Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Number of fans: 3 fan(s)
Art. no.: 86674
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: Intel H610
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 86266

- Capacity: 2 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 4.0
Art. no.: 84905
Price after login

- Model: i5-14400
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 10
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.7 GHz
Art. no.: 80251
Price after login

- Model: 7800X3D
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM5
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 82710
Price after login

- Model: 5700X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 75328
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 73830
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 128 GB
- Form factor: ATX
Art. no.: 72006
Price after login

- Model: 5700G
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.6 GHz
Art. no.: 63340
Price after login

- Capacity: 1 TB
- Form factor: M.2
- Interface: PCI Express 3.0
Art. no.: 59620
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: AMD A520
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 56623
Incoming

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 51600
Viewed