Intel Tray Core i5 Processor i5-12600KF 3,70Ghz 20M Alder Lake
- Order number: 64553
- Supplier number: CM8071504555228
- EAN: 0675901979160
- Model: i5-12600KF
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 10
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.9 GHz
| Eigenschaften | |
| CPU Typ | Alder Lake |
| CPU Serie | Intel® Core™ i5 |
| Intel Generation | Intel® Core™ i5 Prozessoren der 12. Generation |
| Verwendung | Desktop |
| Sockel | LGA 1700 |
| CPU-Kerne | 10 |
| Threads max. | 16 |
| Prozessortakt | 3700 MHz |
| Turbotakt | 4,9 GHz |
| Verlustleistung (TDP/ACP) | 150 Watt |
| L1-Cache | -- |
| L2-Cache | -- |
| L3-Cache | 20 MB |
| Fertigung | 14nm |
| Funktionen | |
| Befehlssatzerweiterungen | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Grafik | |
| Grafikchipsatz | Nicht verfügbar |
| Speichercontroller | |
| Typ | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Takt | 4800; 3200 |
| Channel | Zweikanalig |
| Größe max. | 128 GB |
| Sonstiges | |
| Packaging version | Tray |
| Kühler enthalten | nein |
| Breite (mm) | 38 |
| Höhe (mm) | 4 |
| Tiefe (mm) | 45 |
| Gewicht (g) | 36 |

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: Intel B760 Express
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 71975
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5070
- Boost clock speed: 2512 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 12 GB
Art. no.: 90736
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2573 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 90555
Price after login

- Model: i7-14700K
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 20
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.6 GHz
Art. no.: 77362
Price after login
Incoming

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: Intel Z790
- Form factor: ATX
Art. no.: 71092

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 9.2 cm
- Noise level: 13.1 dB
Art. no.: 61636
Price after login

- Model: 5800X
- Series: AMD Ryzen™ 7
- Cores: 8
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.7 GHz
Art. no.: 57772
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 5600 MHz
Art. no.: 71945
Price after login

- Form factor: Desktop
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
Art. no.: 72297

- Total power: 850 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
- Form factor: ATX
Art. no.: 69805
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 58972
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 51600
Price after login

- Capacity: 1 TB
- Form factor: 2.5"
- Interface: Serial ATA
Art. no.: 49711
Price after login
Viewed