Intel Box Core i5 Processor i5-12400F 2,50Ghz 18M Alder Lake-S
- Order number: 66857
- Supplier number: BX8071512400F
- EAN: 5032037237758
- Model: i5-12400F
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 6
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.4 GHz
| Eigenschaften | |
| CPU Type | Alder Lake |
| CPU Series | i5-12400F |
| Intel Generation | Intel® Core™ i5 Prozessoren der 12. Generation |
| Verwendung | Desktop |
| Socket | LGA 1700 |
| CPU-Kerne | 6 |
| Threads max. | 12 |
| Prozessortakt | 2500 MHz |
| Turbotakt | 4,4 GHz |
| Verlustleistung (TDP/ACP) | 125 Watt |
| L1-Cache | -- |
| L2-Cache | -- |
| L3-Cache | 18 MB |
| Fertigung | 14nm |
| Funktionen | |
| Befehlssatzerweiterungen | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Grafik | |
| Grafikchipsatz | Nicht verfügbar |
| Speichercontroller | |
| Typ | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Takt | 4800; 3200 |
| Channel | Zweikanalig |
| Größe max. | 128 GB |
| Sonstiges | |
| Packaging version | Retail Box |
| Kühler enthalten | ja |
| Breite (mm) | 110 |
| Höhe (mm) | 80 |
| Tiefe (mm) | 124 |
| Gewicht (g) | 460 |

- Form factor: Tower
- Supported motherboards: micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 15.5 cm
- Max. graphics card length: 40 cm
Art. no.: 44649
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 8 GB
Art. no.: 93898
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5060 Ti
- Boost clock speed: 2617 MHz
- Max. resolution: 7680 x 4320 pixels
- Memory: 16 GB
Art. no.: 90572
Price after login

- GPU: GeForce RTX 5070
- Boost clock speed: 2542 MHz
- Memory: 12 GB
Art. no.: 89837
Price after login

- Total power: 850 W
- Cabling type: Non-Modular
- Certification: 80 PLUS Bronze
Art. no.: 90585
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Noise level: 12.4 dB
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 89954
Price after login

- Suitable location: Computer case
- Type: Fan
- Fan diameter: 14 cm
Art. no.: 89468

- Model: 5500
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.2 GHz
Art. no.: 89198

- Total power: 750 W
- Cabling type: Fully-Modular
- Certification: 80 PLUS Platinum
- Form factor: ATX
Art. no.: 89111
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 17.8 cm
Art. no.: 86701
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 3000 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 85014
Price after login

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 12 cm
- Noise level: 11.9 dB
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 84648
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: Intel B760 Express
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 83729

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 120/135 mm
- Noise level: 8.9 dB
- Number of fans: 2 fan(s)
Art. no.: 78190

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 192 GB
- Chipset: Intel B760
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 74498
Price after login

- GPU: GeForce GT 710
- Max. resolution: 4096 x 2160 pixels
- Memory: 2 GB
Art. no.: 36233
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: Intel B760
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 71875

- Model: i3-13100F
- Series: Intel® Core™ i3
- Cores: 4
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.5 GHz
Art. no.: 71847
Price after login

- Socket: LGA 1700
- Internal memory max.: 64 GB
- Chipset: Intel H610
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 71210
Price after login

- Model: i5-13600KF
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 14
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5.1 GHz
Art. no.: 70911
Price after login

- Model: 5600
- Series: AMD Ryzen™ 5
- Cores: 6
- Socket: Socket AM4
- Boost frequency: 4.4 GHz
Art. no.: 68602
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR5
- Memory clock speed: 2600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 68246
Price after login

- Form factor: Midi Tower
- Supported motherboards: ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Max. CPU cooler height: 15.7 cm
- Max. graphics card length: 33.5 cm
Art. no.: 67919
Price after login

- Model: i7-12700F
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 12
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.9 GHz
Art. no.: 66870
Price after login

- Model: i5-12400F
- Series: Intel® Core™ i5
- Cores: 6
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.4 GHz
Art. no.: 66860
Price after login

- Model: i3-12100
- Series: Intel® Core™ i3
- Cores: 4
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 4.3 GHz
Art. no.: 66853

- Suitable location: Processor
- Fan diameter: 13.5 cm
- Noise level: 11.5 dB
- Number of fans: 1 fan(s)
Art. no.: 66453
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 4000 MHz
Art. no.: 65579

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 65578

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3600 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 65549
Price after login

- Model: i7-12700K
- Series: Intel® Core™ i7
- Cores: 12
- Socket: LGA 1700
- Boost frequency: 5 GHz
Art. no.: 64546
Price after login

- Memory: 32 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 1800 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 64494
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 58365
Price after login

- Memory: 8 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 3200 MHz
Art. no.: 55810
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: ATX
Art. no.: 55363
Price after login

- Socket: Socket AM4
- Internal memory max.: 128 GB
- Chipset: AMD B550
- Form factor: micro ATX
Art. no.: 55345
Price after login

- Memory: 16 GB
- Memory type: DDR4
- Memory clock speed: 2666 MHz
- Form factor: 288-pin DIMM
Art. no.: 41577
Price after login